Máte databázi zákazníků a chcete začít pravidelně rozesílat. V jednom ceníku vybíráte podle počtu kontaktů, ve druhém podle odeslaných zpráv. U třetího zjistíte, že uvedená měsíční cena platí jen při úhradě celého roku předem. Nejdřív bych si spočítal rozesílky a napsal, která data z e-shopu k nim potřebujete.
Pro Shoptet bych začal Ecomailem a SmartEmailingem. Oba mají doložený doplněk a přenos objednávek. Službě, která posílá newsletter a navazující sérii e-mailů, bych do výběru přidal MailerLite. U B2B firmy bych vycházel z toho, kde obchodníci vedou kontakty: prověřil bych SmartEmailing s Raynetem nebo Brevo. Podklady k těmto doporučením najdete v dokumentaci Ecomailu, SmartEmailingu a propojení s Raynetem.
Tyto služby denně nepoužívám. Vycházím z ceníků ověřených k 14. 10. 2026, dokumentace a veřejných recenzí. Doporučení jsou můj výběr podle těchto podkladů. Kde si dokumentace odporuje nebo funkci nedokládá, píšu to přímo.
Kolik stojí e-mail marketing pro 1 000 a 5 000 kontaktů?
Čtyři kampaně měsíčně na celou databázi znamenají 4 000 zpráv pro 1 000 kontaktů, u 5 000 kontaktů už potřebujete odeslat 20 000 e-mailů. To je model pro následující tabulku. Automatické zprávy do něj nezapočítávám; stejně tak transakční e-maily, například potvrzení objednávky odeslané po nákupu.
Počet odběratelů sám o sobě cenu neurčí. Potřebujete vědět, které kontakty nástroj účtuje a kolik zpráv vám dovolí odeslat. Pak teprve porovnávejte tarif s funkcemi, které budete používat.
Tabulka uvádí běžné ceny z ceníků ověřených 14. 10. 2026, bez DPH či dalších příslušných daní. Měsíční platba znamená úhradu každý měsíc. Předposlední sloupec přepočítává platbu na rok předem na jeden měsíc. Ceny v USD a EUR ponechávám v původní měně; pro svůj rozpočet je přepočítejte kurzem, který uvedete spolu s datem výpočtu.
Zda ceny zahrnují daň, jsem kontroloval také mimo kalkulátory. SmartEmailing v obchodních podmínkách uvádí ceny standardně bez DPH, Mailchimp v nápovědě k DPH výslovně vylučuje daň z inzerovaných cen. Nejsem účetní. Konečnou úhradu zahraniční služby si nechte posoudit podle fakturačních údajů své firmy.
| Nástroj a tarif | Pro 1 000 kontaktů, měsíční platba | Pro 5 000 kontaktů, měsíční platba | Pro 5 000 kontaktů, měsíční přepočet roční platby | Objem zpráv v porovnávaném pásmu |
|---|---|---|---|---|
| Ecomail Marketer+ | 700 Kč (pásmo do 2 000) | 1 440 Kč | 1 200 Kč | Ceník uvádí neomezené odesílání |
| SmartEmailing | 300 Kč | 1 200 Kč | 1 000 Kč | Veřejné podklady si odporují, vysvětlení pod tabulkou |
| MailerLite Comfort | 19 USD | 49 USD | 44,10 USD | 10 000 / 50 000 e-mailů měsíčně |
| Brevo Standard | 29 EUR | 55 EUR | 49,50 EUR | Zvoleno 10 000 / 20 000 e-mailů měsíčně |
| Mailchimp Standard | 40,56 EUR (pásmo do 1 500) | 90,13 EUR | Roční nabídku pro toto pásmo jsem neověřil | 18 000 / 60 000 e-mailů měsíčně |
| GetResponse Marketer | 54 EUR | 82 EUR | 67,24 EUR | Dokumentace uvádí neomezené odesílání |
| SmartMailer | Pouze roční platba: 2 500 Kč | Pouze roční platba: 5 900 Kč | Přibližně 491,67 Kč | Objem placeného odesílání si nechte potvrdit podporou |
Ecomail nemá v posuvníku samostatné placené pásmo pro přesně 1 000 kontaktů. Počítám tedy nejbližší vyhovující, do 2 000 kontaktů. U Breva jsem pro menší model musel vybrat vyšší objem odesílání také kvůli kapacitě databáze. Dokumentace Breva totiž k nižším objemům zpráv přiřazuje nižší limity uložených kontaktů.
Větší model u Breva používá pásmo s kapacitou až 500 000 kontaktů. Kupujete ji spolu s objemem odesílání. Pro náš model potřebujete jen 5 000 kontaktů, zbytek kapacity zůstává nevyužitý.
U SmartEmailingu obsahuje veřejný kalkulátor pro porovnávaná pásma i parametr počtu odeslaných zpráv. Upgates Marketplace současně uvádí neomezené posílání. Z podkladů nedokážu určit, zda kalkulátor ukazuje vynucovaný limit, starší údaj nebo jiný mechanismus účtování. Konkrétní strop proto neuvádím. Před objednávkou si nechte písemně potvrdit, kolik zpráv tarif zahrnuje včetně automatizací.
U SmartMaileru rozhoduje roční faktura. Zaokrouhlených 491,67 Kč měsíčně slouží jen k porovnání; při úhradě zaplatíte 5 900 Kč za rok bez DPH pro 5 000 kontaktů (k 14. 10. 2026). Ceník připouští pouze roční nebo dvouletou platbu. V tabulce počítám s roční.
Posíláte jen několikrát ročně? Nápověda Ecomailu odlišuje předplatné od kreditového programu, ve kterém platíte za odesílání. Pro takový provoz bych připravil jiný výpočet podle počtu zpráv za rok. Čtyři kampaně měsíčně jsou pro nárazové rozesílání špatný základ rozpočtu.
Porovnávané tarify se liší i funkcemi. Ecomail Marketer+, Brevo Standard, Mailchimp Standard a GetResponse Marketer jsem vybral pro automatizace a práci se zákaznickými daty. SmartMailer zde zastupuje jednodušší newsletterovou službu. Za nižší cenu u něj nemám doloženou stejnou výbavu.
Který nástroj bych vybíral pro e-shop, službu a B2B firmu?
U e-shopu bych začal objednávkami: dostanete do nástroje údaje, podle kterých chcete posílat? Ecomail Marketer+ dokládá e-shopové funkce. U B2B bych se ptal obchodníků, kde mají zákazníky a obchodní případy, tedy co evidují v CRM. Propojení SmartEmailingu s Raynetem například přenáší i informace o odhlášení.
Služba s pravidelným newsletterem může mít jednodušší zadání. Potřebuje získat odběratele, poslat jim navazující e-maily a zvládnout přípravu další kampaně. Podle těchto rozdílů bych sestavil užší výběr.
Pro Shoptet bych porovnal Ecomail se SmartEmailingem
Oba nástroje mají doplněk přímo v katalogu Shoptetu. U Ecomailu katalog uvádí jako tvůrce ECOMAIL.CZ, u SmartEmailingu SmartSelling. Instalace je podle katalogu zdarma. Předplatné samotné služby platíte zvlášť.
Začal bych otázkou: podle kterých zákaznických údajů chcete příští měsíc posílat? Pokud podle zakoupeného zboží nebo nedokončených nákupů, nechte si ukázat přenos těchto údajů do nástroje a navazující rozesílku. Pouhá přítomnost adresy v seznamu vám takový scénář nepotvrdí.
Jestli zatím rozesíláte stejnou nabídku všem, napište si to do zadání. Nemá smysl připlácet za funkci, pro kterou nemáte připravený obsah ani člověka, který se jí bude věnovat.
Firmě s fungujícími kampaněmi v jiném nástroji bych přechod automaticky nedoporučil. Nejdřív bych spočítal práci s přesunem a novým napojením. Podrobnosti najdete ve srovnání Ecomailu a SmartEmailingu pro e-shop.
Pro službu bych přidal MailerLite Comfort
MailerLite bych prověřil například pro poradce nebo vzdělávací projekt, který sbírá odběratele a posílá jim navazující e-maily. Nápověda k tarifům u Comfortu dokládá automatizace. Zahrnuje také formuláře a vstupní stránky, tedy samostatné stránky kampaně, například s přihlášením k odběru.
Pro malý tým bych nejdřív zkusil tento tarif. Comfort podle stejné nápovědy dovoluje nejvýše 50 aktivních automatizací a tři uživatele. Před nákupem vyššího plánu si porovnejte tyto limity se svým zadáním.
MailerLite bych nevybíral, pokud požadujete českou administraci. Dokumentace jazyků popisuje angličtinu, španělštinu a polštinu; češtinu jsem v ní nedoložil. Stejně bych postupoval u služby, která potřebuje propojení s konkrétním rezervačním systémem: nejdřív doložit přenos potřebných údajů, pak objednat tarif.
Český newsletter v nástroji připravíte, jazyk ovládání ale musí zvládnout jeho obsluha. Při zkoušce proto nechte člověka, který bude kampaně posílat, vyřešit i chybu při importu a nastavit odhlášení. Běžnou práci poznáte lépe než z ukázky hotové šablony. Podrobnější rozbor najdete v recenzi MailerLite.
Pro B2B bych začal u evidence obchodníků
SmartEmailing s Raynetem bych zařadil do výběru tam, kde obchodníci už Raynet používají. Dokumentace propojení popisuje export kontaktů a záznam odeslané kampaně. Přenáší také odhlášení. U automatizací a Smart kampaní se však historie liší od běžné rozesílky. Před nákupem bych chtěl vidět právě scénář, který plánujete používat.
Brevo bych přidal, pokud chcete e-mailing spojit se základní obchodní evidencí. Jeho dokumentace doplňků rozlišuje bezplatné obchodní funkce a placené balíčky Sales. Z ceny marketingového předplatného proto neodvozujte cenu všech funkcí pro obchodní oddělení.
Ani jednu službu bych bez zkoušky nedoporučil jako náhradu fungujícího CRM. Vyberte jednoho zákazníka a projděte jeho obchodní případ. Kdo vidí reakci na kampaň? Komu připadne další úkol? Pak zákazníka odhlaste a zkontrolujte, kde se změna projeví. Tím ověříte, co obchodník s přenesenými údaji skutečně udělá.
Co jednotlivé nástroje umějí a kde bych hledal omezení?
Stejný soubor adres může u dvou služeb znamenat jinou účtovanou databázi. Mailchimp do placeného počtu zahrnuje i odhlášené kontakty. MailerLite vychází z aktivních odběratelů během fakturačního cyklu. Před importem bych proto zkontroloval stavy kontaktů a pravidla jejich započítávání.
Druhý rozdíl najdete u automatizací. Ověřte, zda vybraný tarif zahrnuje scénář, kvůli kterému službu pořizujete. Název funkce v ceníku k tomu nestačí.
Ecomail bych vybíral i podle úrovně práce s daty
Marketer+ podle nápovědy zahrnuje propojení systémů a sledování návštěv webu. Nabízí i pokročilé automatizace. Pro e-shop bych tedy porovnával cenu Marketer+, protože nejnižší cena tarifu Profi nepopisuje stejnou výbavu.
Vyšší CDP, tedy platforma pro práci se zákaznickými daty, přidává podle nápovědy k tarifům další analytické funkce včetně RFM. To rozděluje zákazníky podle posledního nákupu, jeho četnosti a útraty. Jde o konkrétní způsob, jak připravit rozdílné nabídky pro různé skupiny zákazníků.
Za CDP bych nepřiplácel, pokud podle těchto skupin nikdo nebude kampaně připravovat. Každý segment potřebuje nabídku a člověka, který ji zpracuje. Nejdřív bych si napsal, co jednotlivým skupinám pošlete, a zkontroloval, zda pro to máte data. Pak bych řešil vyšší tarif.
SmartEmailing nabízí společný tarif, rozsah napojení přesto ověřte
SmartEmailing v ceníku odvozuje nabídku od velikosti databáze a uvádí společnou sadu funkcí. Dokumentace Shoptetu i WooCommerce dokládá přenos kontaktů a objednávek. Při výběru tak nemusíte začínat porovnáváním několika úrovní funkcí.
Jednotný tarif ovšem nevyčísluje všechny náklady na napojení. U Shoptetu katalog uvádí instalaci doplňku zdarma, u jiného konektoru potřebujete zjistit jeho vlastní podmínky. Do rozpočtu patří také případná práce správce e-shopu.
SmartEmailing bych nekupoval jen podle obecného seznamu integrací, pokud v dokumentaci chybí vaše platforma nebo potřebná data. U Shopify jsem v použitých podkladech hotové propojení nepotvrdil. Pro takový obchod bych nejdřív vyžádal konkrétní návrh napojení a jeho cenu.
MailerLite už nevybírejte podle starých názvů tarifů
MailerLite změnil nabídku na Comfort a Power. Dokumentace přechodu v roce 2026 rozlišuje obnovení předplatného a ruční změnu tarifu. Stávající účet tak může přejít v jinou chvíli než nový. Narazíte-li ve srovnání na Growing Business nebo Advanced, ověřte, zda jeho ceny a limity ještě odpovídají nabídce pro váš účet.
Comfort má podle nápovědy nejvýše 50 aktivních automatizací a tři uživatele. Power limity rozšiřuje. Pro běžný newsletter bych vyšší plán nekupoval jen kvůli označení „neomezené“.
Sečtěte potřebné přístupy a rozpracované automatizace. U 5 000 kontaktů má porovnávaný Comfort podle ceníku limit 50 000 e-mailů měsíčně; náš model čtyř kampaní spotřebuje 20 000. Zbytek porovnejte s plánovanými automatickými zprávami. Pokud se do limitů vejdete, samotný vyšší počet funkcí není důvod připlácet.
Brevo má vedle objemu odesílání také kapacitu kontaktů
U Breva potřebujete zkontrolovat dva limity: počet zpráv a počet uložených kontaktů. Dokumentace tarifů je spojuje do jednotlivých pásem. Popis „platíte za e-maily“ vám proto k výběru tarifu nestačí.
Starter a Standard se liší také automatizacemi a dostupností A/B testování, tedy porovnávání variant kampaně. Standard bych prověřil, pokud tyto funkce chcete používat společně. Cenu nejnižšího Starteru bych do takového rozpočtu nepřebíral.
Před objednávkou bych prošel i dokumentaci placených doplňků. Například balíčky Sales mají vlastní podmínky, takže marketingový tarif nepopisuje celý účet firmy. Pro jednoduchou rozesílku bych nejdřív ověřil, zda vystačí nižší plán; pro automatizace bych porovnával konkrétní scénáře. Rozdíly rozebírá recenze Breva.
Mailchimp může účtovat i adresy, kterým newsletter neposíláte
Mailchimp podle dokumentace tarifů započítává přihlášené i nepřihlášené kontakty. Účtuje také odhlášené adresy. Archivované a vyčištěné kontakty do stejného součtu nevstupují. Před importem tedy zkontrolujte, v jakém stavu adresy máte a které z nich chcete uchovávat.
Standard má rozsáhlejší automatizace než Essentials. Firmě, která už má v Mailchimpu fungující postupy, může dávat smysl pokračovat. Před přechodem jinam bych porovnal úsporu s prací potřebnou k obnovení kampaní a napojení.
Pro nový malý projekt bych ale chtěl znát konkrétní funkci, kvůli které Mailchimp vybíráte. Známé jméno mi jako důvod nestačí. Člověk, který bude kampaně připravovat, by si měl při zkoušce projít ovládání a ověřit, zda zvládne využít dostupnou podporu.
GetResponse rozlišuje propojení e-shopu a e-shopové funkce
Dokumentace GetResponse u Starteru uvádí jednu automatizaci. Pokročilé e-shopové funkce řadí do vyšších tarifů, proto v cenové tabulce porovnávám Marketer. Z možnosti připojit obchod nelze odvodit, které nákupní scénáře pak ve vybraném tarifu spustíte.
GetResponse bych prověřil pro firmu, která chce vedle běžných kampaní připravovat propracovanější automatizace. Pro jednoduchou měsíční zprávu bych vyšší tarif bez dalšího využití nedoporučil.
Před importem bych zkontroloval i strukturu seznamů. Nápověda k účtování uvádí, že adresu ve více seznamech počítá opakovaně. Počet unikátních zákazníků vám tak nemusí stačit k určení placeného pásma.
SmartMailer bych posuzoval jako službu na newslettery
SmartMailer podle obchodních podmínek slouží ke správě kampaní a kontaktů, výsledky sledujete ve statistikách. Jeho plugin pro WordPress dokumentuje sběr kontaktů z WooCommerce a formulářů. Pro jednoduchý newsletter je to doložený způsob, jak dostat nové adresy do služby.
Z této dokumentace ale nemám potvrzenou automatizaci podle nákupní historie. Pokud chcete posílat podle zakoupeného produktu nebo nedokončeného nákupu, vyžádal bych si před objednávkou ukázku konkrétního scénáře.
Zvažte také platbu předem. SmartMailer podle ceníku nabízí roční nebo dvouletou úhradu. Firmě, která chce několik měsíců hledat vhodný postup a průběžně se rozhodovat o pokračování, bych takový závazek bez zkoušky nedoporučil.
Jak se nástroje propojí se Shoptetem, WooCommerce, Upgates a Shopify?
U Ecomailu jsem v podkladech doložil napojení všech čtyř platforem. U SmartEmailingu Shoptet, WooCommerce a Upgates. Doplněk neboli plugin rozšiřuje e-shopovou platformu o propojení s další službou. Samotná instalace vám ale neřekne, která data přenese a od kdy.
Tabulka shrnuje cesty doložené v použitých podkladech. Další konektory mohou existovat. Označení „neověřen“ znamená, že pro ně v této rešerši nemám důkaz.
| Nástroj | Shoptet | WooCommerce | Upgates | Shopify |
|---|---|---|---|---|
| Ecomail | Doplněk ECOMAIL.CZ; kontakty a objednávky, údaje o chování | Plugin Ecomail; kontakty a objednávky, údaje o chování | Přímá integrace; kontakty a nákupní data | Aplikace Ecomail; kontakty a nákupy, události |
| SmartEmailing | Doplněk SmartSelling; kontakty, objednávky včetně stavů | Plugin SmartEmailing; kontakty a objednávky, údaje o košíku | Doplněk SmartEmailing; zákazníci a produkty, objednávky | Hotový konektor neověřen |
| MailerLite | Hotový konektor neověřen | Vlastní plugin; odběratelé a produkty, objednávky | Hotový konektor neověřen | Vlastní aplikace; odběratelé a produkty, tržby |
| Brevo | Hotový konektor neověřen | Vlastní plugin; kontakty a produkty, objednávky | Hotový konektor neověřen | Brevo PushOwl; samostatná nabídka aplikace |
| Mailchimp | Doplněk od Shoptetu; kontakty a objednávky | Mailchimp for WooCommerce; zákazníci a objednávky | Hotový konektor neověřen | Mailchimp for Shopify; zákazníci a objednávky |
| GetResponse | Hotový konektor neověřen | Vlastní plugin; kontakty a produkty, e-shopová data | Hotový konektor neověřen | Vlastní integrace; kontakty a produkty, nákupy |
| SmartMailer | Hotový konektor neověřen | Plugin dominikshaim; nové kontakty | Hotový konektor neověřen | Hotový konektor neověřen |
U Ecomailu vycházím z dokumentace Shoptetu, WooCommerce, Upgates a Shopify. Před nákupní automatizací ověřte, od kterého dne se objednávky přenášejí. Dokumentace Shopify upozorňuje na přenos nákupů až po aktivaci doplňku. Pokud potřebujete starší historii, nechte si její import potvrdit zvlášť.
U SmartEmailingu dokládá návod pro WooCommerce přenos kontaktů a objednávek, včetně údajů o košíku. Napojení Upgates přenáší také produkty a aktivitu zákazníků. Podle tržiště Upgates je aktivace doplňku zdarma. Předplatné SmartEmailingu platíte odděleně.
U MailerLite se rozsah automatizace liší podle platformy. WooCommerce podporuje scénáře opuštěného košíku i pokladny. Dokumentace Shopify popisuje opuštěnou pokladnu a omezuje tento scénář na vracející se zákazníky, kteří už dříve objednali. Pro nového návštěvníka tedy z tohoto popisu stejný scénář nevyplývá.
Brevo pro WooCommerce synchronizuje kontakty a objednávky, přenáší i produkty. U Shopify vede dokumentace na Brevo PushOwl. Tato aplikace má vlastní bezplatné a placené varianty. Při výpočtu pro Shopify si proto zjistěte její cenu samostatně.
Mailchimp dokumentuje vlastní napojení WooCommerce i Shopify. Doplněk pro Shoptet vytváří Shoptet a pro kontrolu jeho rozsahu bych použil návod Shoptetu. U svého tarifu ověřte také dostupnost souvisejícího doplňku Hromadné rozesílání e-mailů.
GetResponse popisuje plugin pro WooCommerce a integraci Shopify. U Shopify můžete přenášet kontakty, přidat produkty nebo zvolit plná e-shopová data. Pro automatizaci podle nákupů bych ověřoval poslední variantu a údaje, které v ní získáte.
SmartMailer má podle WordPress.org užší záběr. Plugin posílá nové kontakty. Starší adresy umí připravit do CSV, tedy tabulkového souboru pro import. Při přesunu existující databáze proto počítejte i s tímto krokem.
Nulový poplatek za instalaci jsem doložil u Ecomailu a SmartEmailingu pro Shoptet, za aktivaci u SmartEmailingu pro Upgates. U ostatních napojení cenu bez dalšího potvrzení neurčuji. Nechte si do nabídky napsat, kolik zaplatíte za zprovoznění a průběžný provoz konektoru. Zvlášť vyčíslete případnou práci správce webu.
Co ukazují zkušenosti uživatelů?
MailerLite měl na Capterře k 14. 10. 2026 hodnocení 4,7/5 z 2 324 recenzí. Doplněk Mailchimp pro Shoptet měl 5/5, ale jen ze tří hodnocení. Tato čísla bych vedle sebe jako pořadí kvality služeb nepoužil. Liší se velikost vzorku i to, co uživatelé hodnotí.
Recenze doplňku vypovídá hlavně o napojení na danou platformu. U recenze celé služby si můžete přečíst i zkušenost s přípravou kampaní nebo podporou. V obou případech mě zajímá popsaný provoz a konkrétní problém.
| Nástroj | Platforma a hodnocení k 14. 10. 2026 | Co hledat v dostupných recenzích |
|---|---|---|
| Ecomail | Shoptet, 4,5/5 z 49 hodnocení doplňku | Chvála propojení a obsluhy; výhrada k očekávání zkušebního provozu a placenému období |
| SmartEmailing | Shoptet, 4,8/5 z 23 hodnocení doplňku | Opakovaná chvála podpory a práce s automatizacemi |
| MailerLite | Capterra, 4,7/5 z 2 324 recenzí | Snadná obsluha a podpora; výhrady k pokročilejším scénářům a změnám limitů |
| Brevo | Capterra, 4,6/5 z 3 525 recenzí | Snadné zahájení práce; stížnosti na chyby a zpomalení |
| Mailchimp | Shoptet, 5/5 ze 3 hodnocení doplňku | Pozitivní reakce na napojení; příliš malý vzorek pro obecný soud |
| GetResponse | Capterra, 4,2/5 z 527 recenzí | Spojení více marketingových činností; cena a náročnější orientace ve funkcích |
| SmartMailer | WordPress.org, bez uživatelských recenzí pluginu | Pro samotnou českou službu jsem neověřil použitelný soubor veřejných hodnocení |
U Ecomailu bych si přečetl stížnost na rozdíl mezi očekávanou zkouškou a minimálním placeným obdobím. Do výběru mi přidává otázku: co přesně testujete zdarma a od kterého kroku platíte? Jeden příspěvek ovšem nestačí k soudu o spolehlivosti celé služby.
U SmartEmailingu se v dostupných příspěvcích opakuje pochvala podpory. Většina viditelných zkušeností je starší než současný ceník, takže z nich neodvozuji dnešní limity ani garantovanou rychlost odpovědi. Zajímají mě jako zkušenosti lidí, kteří pomoc využili.
U SmartMaileru nemám srovnatelný soubor recenzí. Před roční platbou bych proto kladl větší důraz na zkoušku s malou databází. Projděte v ní přípravu kampaně a export, při problému zkuste také podporu. Chybějící hodnocení mi neposkytuje důvod službu chválit ani odmítnout.
Capterra u některých příspěvků označuje pobídku za napsání recenze. Souhrnnou známku proto beru jako orientaci a čtu, co hodnotitel skutečně dělal. Zkušenost s několika zprávami ročně vám nemusí říct, jak služba zvládá každodenní automatizaci e-shopu.
Stačí verze zdarma na pravidelný newsletter?
MailerLite Free má podle dokumentace limit 250 aktivních odběratelů. Brevo Free omezuje odesílání na 300 e-mailů denně. Pro náš model s 1 000 nebo 5 000 kontakty tak narazíte buď na velikost databáze, nebo na možnost poslat celou kampaň v jeden den.
U SmartEmailingu a SmartMaileru jde o časově omezenou zkoušku. Při výběru bych proto oddělil trvalý bezplatný tarif od období, během kterého si službu otestujete. Každá nabídka řeší jinou fázi používání.
| Nástroj | Ověřená hranice bezplatného používání | Praktický dopad |
|---|---|---|
| MailerLite Free | 250 aktivních odběratelů a 2 500 e-mailů za fakturační měsíc | Pro databázi s 1 000 i 5 000 kontakty potřebujete placený tarif |
| Brevo Free | 300 e-mailů denně; nevyužitý objem se nepřevádí | Větší kampaň nepošlete celé databázi v tentýž den |
| Mailchimp Free | Do 250 kontaktů | Pro obě modelové databáze nestačí kapacita kontaktů |
| SmartEmailing na zkoušku | 14 dní | Pro pokračování po zkoušce potřebujete placený provoz |
| SmartMailer na zkoušku | 30 dní, nejvýše 50 000 zpráv nebo 10 reálných kampaní, podle dříve dosažené hranice | Zkouška skončí při dosažení první z uvedených hranic |
Zkoušku bych využil k ověření práce, kterou budete dělat pravidelně. Importujte malý vzorek a připravte kampaň. Pokud vybíráte nástroj kvůli automatizaci, spusťte i tu. U SmartEmailingu na to máte 14 dní, takže bych si podklady připravil před založením účtu.
Rozpočet počítejte také pro chvíli, kdy databáze překročí bezplatný limit. Zjistěte, jakou podporu budete mít po zkoušce a co se stane s naplánovanými kampaněmi, pokud placený tarif včas neobjednáte. Nulová dnešní úhrada vám cenu dalšího provozu neukáže.
U Ecomailu jsem v ceníku našel nejednotný popis bezplatné hranice: část textu mluví o kontaktech, část o odeslaných zprávách. Konkrétní bezplatnou kapacitu proto neslibuji a pro model počítám placený tarif. U GetResponse porovnávám placenou nabídku; přesnou aktuální kapacitu bezplatného účtu jsem samostatně nepotvrdil.
Kolik zaplatí modelový e-shop za celý rok?
Pro 5 000 kontaktů stojí Ecomail Marketer+ při roční úhradě 14 400 Kč bez DPH. SmartEmailing vychází na 12 000 Kč bez DPH. Rozdíl činí 2 400 Kč za rok, podle ceníku Ecomailu a SmartEmailingu ověřených 14. 10. 2026. Takový rozdíl už umíte porovnat s cenou konkrétní funkce nebo práce při přechodu.
Předpoklady modelu zůstávají stejné: 5 000 kontaktů po celý rok a čtyři kampaně měsíčně na celou databázi, tedy 20 000 zpráv za měsíc. Nezapočítávám růst databáze ani automatické a transakční zprávy. Mimo výpočet zůstávají také SMS, placené konzultace a případný doplňkový konektor.
Níže počítám pouze předplatné, bez DPH či dalších příslušných daní, podle cen k 14. 10. 2026. Před objednávkou přičtěte automatické zprávy k potřebnému objemu, zvlášť u Breva. U SmartEmailingu si nechte potvrdit rozpor v podkladech o odesílání.
- Vynásobte u Ecomailu Marketer+ měsíční přepočet roční platby: 1 200 Kč × 12 = 14 400 Kč za rok. Při měsíční úhradě počítejte 1 440 Kč × 12 = 17 280 Kč. Roční platbou ušetříte 2 880 Kč.
- Spočítejte SmartEmailing: 1 000 Kč × 12 = 12 000 Kč za rok při roční úhradě. Dvanáct měsíčních plateb po 1 200 Kč znamená 14 400 Kč. Rozdíl činí 2 400 Kč.
- Přepočtěte MailerLite Comfort v USD. Roční předplatné vyjde na 44,10 USD × 12 = 529,20 USD. Při měsíční platbě počítejte 49 USD × 12 = 588 USD.
- U Brevo Standard použijte sazbu pro vybraných 20 000 zpráv měsíčně. Roční platba vychází na 49,50 EUR × 12 = 594 EUR. Dvanáct měsíčních úhrad po 55 EUR znamená 660 EUR.
- Sečtěte u Mailchimp Standard dvanáct měsíčních plateb: 90,13 EUR × 12 = 1 081,56 EUR. Roční nabídku pro toto kontaktní pásmo jsem neověřil, takže její cenu neodvozuji z jiného pásma.
- Porovnejte GetResponse Marketer. Při roční úhradě vyjde 67,24 EUR × 12 = 806,88 EUR. S měsíční platbou zaplatíte za stejné pásmo 82 EUR × 12 = 984 EUR za rok.
SmartMailer má pro 5 000 kontaktů roční cenu 5 900 Kč bez DPH (k 14. 10. 2026), uvedenou i v hlavní tabulce. Do stejného funkčního srovnání ho nezařazuji, protože v podkladech nemám doloženou srovnatelnou nákupní automatizaci ani jednoznačný objem placeného odesílání.
A teď práce navíc.
Pro modelový výpočet předpokládám šest hodin nastavení po 800 Kč bez DPH, tedy 6 × 800 Kč = 4 800 Kč bez DPH. Hodinová sazba je můj předpoklad pro tento příklad, žádný z dodavatelů ji zde neúčtuje jako položku svého ceníku. Pokud byste takovou práci potřebovali při nasazení Ecomailu Marketer+, první rok s roční úhradou by vyšel na 14 400 Kč + 4 800 Kč = 19 200 Kč bez DPH.
Při přechodu mezi nástroji porovnejte podobný jednorázový náklad s roční úsporou. Do odhadu napište, co budete nastavovat znovu a kdo to udělá. Rozdíl v předplatném pak posoudíte podle svého provozu.
Roční platbu bych doporučil až po zkoušce napojení a exportu. Pokud ještě nevíte, zda obsluha zvládne kampaň připravit nebo zda se přenášejí potřebná data, zůstal bych u ověřování. Úsporu za rok předem má smysl počítat u služby, se kterou chcete celý rok pracovat.
Co si ověřit před zaplacením a přesunem databáze?
Před nákupem bych na malém vzorku prošel celý postup až po odhlášení a export. Už při importu můžete narazit na rozdíl v účtování: GetResponse započítává adresu ve více seznamech opakovaně. MailerLite sleduje aktivní adresy kumulativně během fakturačního cyklu. Placené pásmo proto určujte podle pravidel služby, kterou vybíráte.
Připravil bych si jednu zkušební objednávku a kontakt, u kterého projdete všechny potřebné změny. Dodavateli tím dáte konkrétní zadání pro ukázku. A sami poznáte, kde bude potřeba práce správce webu nebo obsluhy kampaní.
- Spočítejte účtované kontakty. Oddělte aktivní odběratele od ostatních stavů a najděte duplicitní adresy. U odhlášených a nedoručitelných kontaktů chtějte od dodavatele potvrdit, zda vstupují do placeného počtu. Podle výsledku vyberte pásmo.
- Připravte zkušební objednávku. Zkontrolujte přenos produktu a částky, potom i stavu nákupu. Vyvolejte událost pro plánovaný scénář, například nedokončení pokladny, a najděte ji v nástroji. Teprve pak ověřte, zda spustí zamýšlený e-mail.
- Otestujte odhlášení. Zjistěte, kam se informace uloží a zda ji konektor přenese zpět. Při přesunu databáze si nechte ukázat zacházení s vyloučenými kontakty, aby se novým importem znovu nezařadily mezi odběratele.
- Vyexportujte malý vzorek. V souboru zkontrolujte potřebná vlastní pole a stavy kontaktů. Zjistěte také, co budete při odchodu muset připravit znovu. Export adres nemusí obsahovat nastavení kampaní a celý postup, podle kterého pracujete.
- Sečtěte cenu provozu. Vyčíslete tarif a konektor, zvlášť úvodní nastavení a následnou správu. Požádejte o běžnou cenu po skončení akce. Zjistěte pravidla obnovování a cenu při růstu databáze; nabídku si uložte s datem.
Před první rozesílkou zkontrolujte také ověření domény. Google stanovuje pro odesílatele do osobních schránek Gmail požadavky na autentizaci. U hromadných odesílatelů požaduje SPF a DKIM, také DMARC. Tyto záznamy v DNS, tedy v systému nastavení domény, slouží k ověřování odesílatele. Postup najdete v návodu SPF, DKIM a DMARC pro e-shop.
Při výběru služby bych chtěl vědět, kdo vám s ověřením pomůže a zda máte přístup ke správě domény. To je úkol, který můžete vyřešit ještě před první kampaní. Počet objednávek z newsletteru už budete muset změřit na vlastní nabídce a zákaznících; z ceníku nástroje ho nevyčtete.
Po ukázce si nechte poslat nabídku pro skutečný počet kontaktů a zpráv včetně automatizací. Přiložte požadované napojení a ověřte cenu jeho provozu. Vybral bych službu, ve které obsluha zvládla zkušební kampaň a u které mám tyto podmínky potvrzené.
Potřebujete zvládnout funkce, kvůli kterým službu platíte. Pokud už některý z nástrojů používáte, napište mi, která data se vám z e-shopu přenášejí a co stále řešíte ručně. Takové provozní zkušenosti bych při dalším výběru chtěl znát.