Poptávka přijde z formuláře a někdo z ní ručně přepíše zadání i kontakt do CRM. Přesně takový proces vyberte pro první firemní automatizaci v n8n. U každé poptávky dohledáte, co přišlo a co vzniklo v CRM, a změříte čas, který nad ní člověk strávil před automatizací i po ní.
Vedle předplatného rovnou počítejte práci správce. Edice Community sice nic nestojí, provoz serveru ale ano a část týmových funkcí v ní chybí. S n8n ve firmě nepracuji, vycházím z ceníků a dokumentace k 27. 10. 2026.
Co je n8n a kdy se firmě vyplatí?
V n8n sestavujete automatizaci, takzvané workflow, z propojených uzlů. Každý má svůj úkol: převzít vstup, upravit údaje nebo je zapsat do cílové aplikace. Spouštěč (trigger) určuje, kdy se workflow rozběhne. Webhook je adresa, na kterou jiná aplikace pošle oznámení o události, a n8n pro něj má uzel Webhook. Pro aplikace bez hotového uzlu slouží HTTP Request, u kterého si z dokumentace druhé služby musíte zjistit, jaká data přijímá.
n8n se vyplatí tam, kde mezi přijetím a zápisem údajů potřebujete rozhodovat. Poptávku zařadíte podle obsahu, dohledáte existujícího zákazníka a obchodní příležitost vznikne až po schválení obchodníkem. AI v takovém postupu dostane úzký úkol: přečíst text a navrhnout hodnoty polí. Kdy z toho začíná být AI agent, rozebírá článek AI agent pro firmu.
Na prosté propojení dvou aplikací bez správce n8n nepořizujte. I ve vizuálním editoru musíte rozumět předávaným údajům a nastavit přístupy. Pro jednoduché scénáře bývá rychlejší Make nebo Zapier, jejich ceny a limity porovnává článek Make vs. Zapier. A předem si řekněte, kdo automatizaci opraví, až dodavatel CRM změní povinné pole.
Kolik stojí n8n v roce 2026 a co se počítá jako spuštění?
Placené n8n účtuje produkční spuštění celého workflow, jednotlivé uzly se zvlášť nesčítají (dokumentace executions). Počet kroků tedy cenu neovlivní, počet běhů ano. Všechny cloudové tarify mají podle ceníku neomezený počet uživatelů a workflow a všechny integrace. Liší se počtem spuštění a souběžných běhů: Starter zvládne 5 spuštění najednou.
Částky jsou v eurech bez DPH a dalších daní podle Self-Serve Terms, bod 1.3. Měsíční cena znamená dvanáctinu roční platby předem; při měsíční fakturaci si cenu zkontrolujte v ceníku. Přepočet do korun počítám kurzem ČNB platným pro 26. 10. 2026, tedy 24,365 Kč za euro.
| Varianta | Produkční spuštění za měsíc | Měsíčně bez DPH při roční platbě | Ročně bez DPH |
|---|---|---|---|
| Cloud Starter | 2 500 | 20 € | 240 € (5 848 Kč) |
| Cloud Pro, základní objem | 10 000 | 50 € | 600 € (14 619 Kč) |
| Business, vlastní hosting | 40 000 | 667 € | 8 004 € (195 018 Kč) |
| Community, vlastní hosting | Bez kvóty, omezuje jen server | Zdarma | Server a správa zvlášť |
| Enterprise | Individuálně | Individuálně | Podle smlouvy |
Ceny potvrzuje i druhá cenová tabulka n8n, bezplatnost Community srovnání edic.
Plánovač spotřebuje tarif i bez nové poptávky
Schedule Trigger se podle pravidel počítání spuštění započítá při každém běhu. Pollingový uzel, který v intervalech kontroluje nová data, spotřebuje spuštění až při jejich nalezení. Webhook se započítá s každým příchozím požadavkem. Ruční testy z editoru se nepočítají.
Co to udělá s tarifem? Plánovač nastavený na každých pět minut spustí workflow za třicetidenní měsíc 12 × 24 × 30 = 8 640krát, i když pokaždé zjistí, že není co zpracovat. Limit Starteru 2 500 spuštění tím překročíte bez jediné poptávky. Webhook pro 600 poptávek vyvolá 600 běhů.
Spotřebu AI připojené přes vlastní účet platíte zvlášť u poskytovatele modelu.
Cloud, nebo vlastní server?
Firmě bez správce infrastruktury doporučuji cloud. Vlastní server má smysl pro tým, který se o provoz postará a má za správce náhradu. n8n popisuje nasazení například přes Docker Compose v dokumentaci Host n8n.
| Otázka | n8n Cloud | Community na vlastním serveru | Business na vlastním serveru |
|---|---|---|---|
| Kdo řeší server? | Dodavatel | Váš správce | Váš správce |
| Co omezuje objem? | Kvóta tarifu | Výkon serveru | Kvóta i server |
| Týmové sdílení workflow a přístupů | Podle tarifu | Chybí | Ano |
| Zálohy a obnova | Neřešíte | Váš správce | Váš správce |
Odpovědnost za vlastní prostředí popisují podmínky n8n, bod 2.2.
Vlastní server dává smysl hlavně kvůli přístupu k internímu systému. Neznamená ale, že data zůstanou doma: dokument z vašeho serveru odejde do externí AI stejně jako z cloudu. A jen kvůli úspoře předplatného ho nevolte, aktualizace a kontrola záloh zůstávají na správci i v měsíci, kdy do workflow nikdo nesáhne.
Community smíte použít ve firmě, týmové funkce ale chybí
Bezplatnou Community můžete podle licenčního FAQ n8n používat pro chod vlastní firmy. Licence Sustainable Use License omezuje hlavně přeprodej: pokud mají workflow stavět nebo konfigurovat vaši externí zákazníci, potřebujete komerční licenci. Rozlišení potvrzuje i Help Center v aktualizaci z 6. 10. 2026.
Community podle přehledu omezení neobsahuje projekty, sdílení workflow a přihlašovacích údajů, SSO (jednotné přihlášení firemním účtem) ani správu verzí přes Git. Bezplatná registrace odemkne například složky. Jednomu správci Community stačí. Jakmile má automatizaci převzít kolega pod vlastním účtem, potřebujete placenou variantu, sdílené heslo k jednomu účtu náhradou není.
Kolik zaplatí modelová firma za první rok?
Modelová firma zpracuje 600 poptávek měsíčně v jednom workflow bez plánovače. AI volá přes vlastní účet, CRM už platí. Všechny částky jsou bez DPH. Server, zálohy a spotřebu AI nepřebírám z ceníku konkrétní služby, jsou to předpoklady modelu, které nahraďte nabídkou hostingu a spotřebou z pilotu.
Správu a zavedení počítám jako práci externího dodavatele za 800 Kč za hodinu, malá firma bez IT člověka si ji obvykle najímá.
| Položka | Cloud Starter | Vlastní Community |
|---|---|---|
| Roční předplatné | 5 848 Kč | 0 Kč |
| Server měsíčně | V tarifu | 400 Kč |
| Zálohy a monitoring měsíčně | V tarifu | 200 Kč |
| AI měsíčně | 150 Kč | 150 Kč |
| Správa měsíčně | 1 h × 800 Kč | 2 h × 800 Kč |
| Zavedení včetně testů | 12 h × 800 Kč | 20 h × 800 Kč |
| Celkem první rok | 26 848 Kč | 44 200 Kč |
Cloud: 5 848 + 12 × (150 + 800) + 9 600 = 26 848 Kč. Community: 12 × (400 + 200 + 150 + 1 600) + 16 000 = 44 200 Kč. Cloud tak v prvním roce vyjde o 17 352 Kč levněji. Business na vlastním serveru by ke stejnému provozu přidal předplatné 195 018 Kč ročně, na jedno poptávkové workflow ho tedy neberte.
Community dává smysl při vyšším objemu nebo na serveru, který firma už provozuje. Práci správce z výpočtu neškrtejte, ani když ho máte na výplatní pásce.
První automatizace s AI: poptávka do CRM
V prvním pilotu nechte AI jen připravit návrh údajů a zápis do CRM pusťte až po schválení obchodníkem. Pro část s AI má n8n Basic LLM Chain, který předá zadání modelu, a Structured Output Parser, který vyžádá odpověď podle JSON Schema, tedy s pevně danými poli a typy hodnot. Jako cílové CRM poslouží Pipedrive: jeho uzel umí vyhledat osobu, založit lead (novou obchodní poptávku) a přidat poznámku.
- Přijměte formulář přes Webhook s ověřováním požadavku a zachovejte identifikátor poptávky. Před spuštěním zkontrolujte, že používáte produkční, ne testovací adresu.
- Uložte vstup do evidence přijatých poptávek a identifikátor rezervujte jako jedinečný ještě před zápisem do CRM. Dvě souběžná doručení pak nezaloží dva záznamy. Tuhle evidenci za vás žádný uzel nepostaví.
- Předejte text uzlu Basic LLM Chain. Model určí předmět a kategorii a připojí stručné shrnutí. Kontaktní e-mail převezměte přímo z formuláře.
- Připojte Structured Output Parser a kategorie omezte na pevný seznam včetně „neurčeno“. Hodnoty pak zkontrolujte samostatnou podmínkou: odpověď může dodržet formát a přesto obsahovat nesmysl.
- Pošlete návrh obchodníkovi a postup pozastavte uzlem Wait. Pokračujte jen po ověřeném schválení, po vypršení nechte poptávku ke kontrole.
- Vyhledejte osobu v Pipedrive, propojte ji nebo založte, vytvořte lead s poznámkou a identifikátor záznamu uložte do své evidence.
Na zkušební vstup „Potřebujeme propojit formulář s CRM. Nabídku prosíme pro obchodní tým.“ má workflow vrátit kategorii „integrace“ a rozpočet nechat neurčený, protože ho zájemce nenapsal. Modelu výslovně zakažte doplňovat chybějící údaje a měnit postup podle textu poptávky. Oprávnění mazat kontakty nebo odesílat nabídky mu v pilotu nedávejte.
Jestli se Pipedrive hodí vašemu týmu, rozebírá recenze Pipedrive. Hledáte-li český systém, podívejte se na recenzi Raynetu; jeho napojení na n8n ale ověřte zvlášť.
Faktura z e-mailu: připravte náklad ke kontrole
U přijatých faktur nechte n8n připravit údaje a do fakturačního programu je pošlete až po kontrole člověkem. Na příjem pošty slouží Email Trigger přes IMAP, na text z PDF Extract From File. Pilot omezte na PDF s textovou vrstvou. Skeny bez ní předejte k ručnímu zpracování, rozpoznávání textu z obrázku je samostatný projekt.
- Přijměte zprávu z vyhrazené schránky, oddělené od poptávek, a zkontrolujte typ přílohy.
- Vytáhněte text z PDF a nechte AI připravit údaje. Nejasnou měnu nebo číslo dokladu označte jako chybějící a kontrolorovi ukažte vedle návrhu původní fakturu.
- Porovnejte dodavatele, číslo dokladu a částku s už zpracovanými fakturami, ať nevznikne duplicita.
- Po schválení zavolejte API fakturačního programu přes HTTP Request a uložte vrácený identifikátor.
Konkrétní cíl nabízí API Fakturoidu v3 pro náklady: vytvoření nákladu, přílohy i vlastní identifikátor custom_id, který pomáhá hlídat duplicity. Úspěch vrací stavem 201, neplatná data stavem 422. Co Fakturoid umí a kolik stojí, najdete v recenzi Fakturoidu, hotová řešení na vytěžování dokladů v článku AI v účetnictví.
Nejsem účetní. O daňovém zacházení s dokladem rozhoduje člověk, který za něj ve firmě odpovídá. Pilot ověřuje přípravu a přenos schválených údajů, bezobslužné účtování z něj nebude.
Co se stane při chybě a kam odejdou data?
Když workflow selže, musí se to někdo dozvědět. n8n na to má samostatné chybové workflow se spouštěčem Error Trigger (zpracování chyb). Při výpadku cílové aplikace neopakujte zápis naslepo: CRM mohlo záznam vytvořit, i když odpověď do n8n nedorazila, a další pokus by založil duplicitu. Omezte počet pokusů, mezi nimi čekejte a před opakováním ověřte stav v cíli podle uloženého identifikátoru.
Údaje v pilotu putují z formuláře do n8n, část textu k poskytovateli AI a schválená data do CRM či fakturace. Projděte každou z těchto cest. Pro každou aplikaci použijte samostatné přihlašovací údaje jen s nutnými oprávněními, HTTP Request podporuje například OAuth2 nebo autentizaci hlavičkou.
U vlastní instalace zálohujte databázi i šifrovací klíč. Podle dokumentace zálohování a obnovy export workflow k obnově celé instalace nestačí a bez původního klíče zašifrované přístupy nepřečtete. Záloze věřte až po zkušební obnově do odděleného prostředí.
Jak n8n napojíte na e-shop?
Pro Shopify a WooCommerce má n8n vestavěné uzly, u ostatních platforem vede cesta přes API. Ani hotový uzel za vás nesestaví obousměrnou synchronizaci: pravidla přenosu, párování záznamů a reakci na chybu určujete vy.
| Platforma | Cesta | Co dokumentace potvrzuje | Co doplnit do rozpočtu |
|---|---|---|---|
| Shopify | Vestavěný uzel | Objednávky a produkty: vytváření, čtení, úpravy, mazání | Sestavení workflow |
| WooCommerce | Vestavěný uzel | Objednávky, produkty a zákazníci | Přístupy a sestavení workflow |
| Shoptet | API přes partnerský doplněk, privátní přístup pro Premium | Objednávky, zákazníci a další agendy | Dostupnost přístupu a cenu dodavatele integrace |
| Upgates | Vlastní integrace přes API a webhooky | Rozhraní a oznámení změn | Cenu API a realizace podle nabídky |
U Shoptetu rozlišujte partnerský doplněk a přímý privátní přístup, který dokumentace vyhrazuje variantě Premium. Párování plateb ani synchronizaci skladu ze seznamu operací neodvozujte, u každé agendy si mapování polí vyzkoušejte. Pokud napojení plánujete spolu se změnou platformy, pomůže srovnání e-shopových platforem.
Co říkají uživatelé a jak změřit pilot
n8n mělo k 27. 10. 2026 na G2 hodnocení 4,7 z 5 ze 323 recenzí. Sarthak S. a Francisco P. v hodnoceních z 25. 8. 2026 chválí propojování API a možnost doplnit vlastní logiku, zároveň popisují, že u složitějšího větvení se příčina chyby hledá hůř. Dawit S. upozorňuje na aktualizace a zálohy při vlastním hostování. Část hodnocení vznikla na pozvání G2.
Pro pilot z toho plyne jedno: vyzkoušejte i chybné vstupy a ověřte, že příčinu najde člověk, který bude automatizaci spravovat. Připravte 40 smyšlených poptávek (24 běžných, 8 neúplných, 4 duplicitní a 4 s textem, který se snaží změnit instrukce modelu) a ke každé předem napište správnou kategorii. Chyby evidujte zvlášť: špatná kategorie, vymyšlený údaj, nezpracovaný vstup, chyba zápisu do CRM. Pilot převezměte, až duplicita nevytvoří nový lead a neplatný výstup neprojde bez kontroly.
Návratnost: předpokládejme, že čas na poptávku klesne z pěti minut na jednu včetně kontroly. Při 600 poptávkách to je 600 × 4 ÷ 60 = 40 hodin měsíčně. Ušetřenou práci tu dělá vlastní zaměstnanec, třeba asistentka, kterou firma stojí 350 Kč za hodinu. Proto je sazba nižší než 800 Kč za externího správce. Uvolněná kapacita má hodnotu 14 000 Kč měsíčně.
Cloud stojí v modelu 487 Kč předplatné, 150 Kč AI a 800 Kč správa, celkem 1 437 Kč měsíčně. Zbývá 12 563 Kč měsíčně a zavedení za 9 600 Kč se vrátí v prvním měsíci. Platí to jen při 600 poptávkách a úspoře čtyř minut na každou. A výplaty uvolněná kapacita sama nesníží, firma pro ni musí mít další práci.
Kdy n8n zvolit a kdy počkat
n8n doporučuji pro opakovaný proces, ve kterém mezi kroky kontrolujete údaje a řešíte výjimky, a jen když máte doložené napojení na cílovou aplikaci a jméno člověka, který se o automatizaci postará. Firmě bez IT pro první poptávkový pilot doporučuji Cloud Starter, v modelu za 26 848 Kč bez DPH za první rok včetně zavedení a správy. Community berte s vlastním správcem a vyzkoušenou obnovou, placenou vlastní edici až kvůli týmovým oprávněním.
Pokud vám automatizace v Make nebo Zapieru funguje, nepřecházejte bez důvodu. Sepište její měsíční cenu, čas na přestavbu a služby, na kterých závisí, a teprve pak porovnejte s n8n včetně správy. Jak n8n zapadá mezi ChatGPT, Clauda a další nástroje, shrnuje srovnání AI asistentů pro firmy.
Než objednáte, otevřete aktuální ceník a vyberte jediný proces, u kterého změříte ruční práci před automatizací i po ní. Napište mi, kde se vám pilot zastavil a co zůstalo na lidech.